Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

Stowarzyszenie jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Farmacji Onkologicznej (ESOP) oraz Europejskiej Organizacji Przeciwrakowej (ECCO)

 


 Polub nas na  Facebook'u lub Tweetnij coś ;)


 

Pokaż tę stronę znajomym

Wbrew pozorom polska farmacja onkologiczna stoi na bardzo wysokim poziomie” - rozmowa z Prezesem PSFO Sławomirem Waryszakiem

1 lutego odbył się w Polsce Dzień Drzwi Otwartych w placówkach onkologicznych. Wybór daty był nieprzypadkowy – 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. O sytuacji farmacji onkologicznej w Polsce, jej wyzwaniach a także zasługach, rozmawiamy z Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Onkologicznych – Sławomirem Waryszakiem.

 


 

Pismo z MZ kierowane do Prezesa PSFO

 

Stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Onkologicznych w sprawie uwag do projektu rozporządzenia MZ

 

Pismo Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczące przygotowywania leków cytostatycznych w dawkach dziennych dla pacjentów

 

Uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy przygotowywaniu, podawaniu i przechowywaniu leków cytostatycznych w zakładach opieki zdrowotnej

Naczelna Izba Aptekarska wystosowała pismo do Ministerstwa Zdrowia ze swoimi uwagami dotyczącymi projektu rozporządzenia w sprawie warunków pracy z lekami cytotoksycznymi.

 


 

Rak płuca: podstawą dobrego rokowania jest prawidłowa diagnoza

W ujęciu populacyjnym badanie skriningowe w kierunku raka płuca nie jest obecnie rekomendowane. Nie ma dowodu, że zmniejszałoby w znacznym stopniu śmiertelność. Jak zatem walczyć z tym najczęstszym obecnie nowotworem na świecie?

Dąbrowa Górnicza: nareszcie oficjalne otwarcie centrum onkologii

W poniedziałek (20 lutego) w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej odbędzie się oficjalne otwarcie części onkologicznej placówki. Wcześniej szpital leczył chorych onkologicznie bez kontraktu na radioterapię.

Lekarze rodzinni o diagnostyce onkologicznej u dzieci

Eksperci podkreślają, że w Polsce wczesna diagnostyka nowotworów u dzieci w ostatnich latach znacznie się poprawiła. Rola lekarzy rodzinnych w tej kwestii jest nie do przecenienia.

Ekspert: tzw. "zielonych kart" powinno się wydawać czterokrotnie więcej

Zielone karty wprowadzono wraz z pakietem onkologicznym w 2015 r. Przez rok liczba wydanych kart spadła o 40 tys.; w 2016 r. dostało je 193 tys. osób. Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia szacuje, że liczba kart powinna sięgać 700-800 tys.

Kampania edukująca kobiety z rakiem piersi - są wyniki ankiety

Federacja Stowarzyszeń Amazonki ogłosiła wyniki ankiet przeprowadzonych wśród chorych oraz onkologów w ramach kampanii "Jest jak Jest - Mam Wybór!”. Ankiety mają pomóc we wzajemnym zrozumieniu i budowaniu partnerskich relacji między pacjentami i lekarzami, a w efekcie w osiąganiu jak najlepszych efektów terapii.

Raport: straty gospodarcze z powodu raka sześć razy większe niż koszty leczenia

Straty gospodarcze wywołane rakiem piersi, szyjki macicy oraz jajnika są aż sześciokrotnie większe niż koszty leczenia tych trzech występujących u kobiet nowotworów - wynika z raportu przedstawionego w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

HCC 2017: dr Janusz Meder zaprasza na sesje dotyczące onkologii

- II Kongres Wyzwań Zdrowotnych będzie między innymi znakomitą okazją do zaprezentowania wyników leczenia onkologicznego w Polsce na tle innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych - mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Pacjenci piszą petycję do resortu zdrowia w sprawie sieci szpitali

Kilkanaście organizacji pacjentów (m.in. Amazonki i stowarzyszenia chorych onkologicznie) złoży petycję do Ministerstwa Zdrowia przeciwko zasadom tworzenia planowanej sieci szpitali - informuje stacja RMF.

Debata Rynku Zdrowia: rak prostaty - czy może być skuteczniej leczony?

Dostępność nowoczesnych leków, kwalifikacja pacjentów do właściwego leczenia, możliwości szerszego wprowadzenia zabiegów minimalnie inwazyjnych - te m.in. tematy stały się kanwą dwugodzinnej, merytorycznej dyskusji podczas redakcyjnej debaty Rynku Zdrowia zorganizowanej w związku przypadającym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem.

Sejm za zmianami w pakiecie onkologicznym

Uproszczenie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz umożliwienie jej wystawiania przez lekarza specjalistę podejrzewającego nowotwór - zakłada uchwalona w piątek (10 lutego) przez Sejm rządowa nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Leki onkologiczne i insuliny na liście leków zagrożonych brakiem dostępności

Leki przeciwnowotworowe, insuliny, szczepionki i preparaty dla dzieci z alergią na białko pokarmowe - m.in. takie produkty znalazły się w wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności. Umieszczane są tam leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie.

Specjalistka: palbociclib jest jedną z bardzo skutecznych opcji leczenia raka piersi

Palbociclib (Ibrance®) został zarejestrowany w UE w listopadzie 2016 r. do leczenia chorych na zaawansowanego miejscowo i uogólnionego raka piersi - przypomina dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jelenia Góra: ruszyła nowa filia zakładu radioterapii, to ''filia online''

We wtorek (10 stycznia) w Jeleniej Górze rozpoczęła działalność nowa filia zakładu radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Rocznie ma przyjąć około 800 pacjentów, którzy dotąd na leczenie musieli jeździć do Wrocławia lub Wałbrzycha.

Kraków: budowa Nowego Szpitala Uniwersyteckiego bez opóźnień

W ramach budowy Nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu w roku 2017 gotowe mają być wszystkie elementy szpitala; ruszą również prace instalacyjne.

Maski ochronią nas przed smogiem?

Maski mające chronić przed smogiem to coraz częstszy widok na ulicach wielkich miast. Według danych producentów niektóre z nich mogą zatrzymać nawet 99,9 proc. pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra i większym.

Radomskie Centrum Onkologii rozszerza działalność

Radomskie Centrum Onkologii rozszerzyło swoją działalność o chemioterapię prowadzoną na oddziale szpitalnym. Placówka przymierza się także do uruchomienia chirurgii onkologicznej.

Kraków: ok. 100 pacjentów Centrum Onkologii skorzysta w br. z radioterapii protonowej

Centrum Onkologii w Krakowie podpisało nową umowę o współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN. Dyrekcja szacuje, że do końca roku na radioterapię protonową może trafić do Centrum Cyklotronowego Bronowice około 100 osób. Nowa umowa będzie obowiązywać do końca br.

Słupsk: spór szpitala z NFZ o finansowanie leczenia nowotworów

Prezes Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku Andrzej Sapiński na antenie Radia Gdańsk twierdził, że pomorski NFZ nie zapłacił ponad 320 tys. zł za leczenie chorych na nowotwory w roku 2015. NFZ dementuje te informacje.

Dostawy DepoCyte nie będą na razie realizowane

Najbliższe planowane dostawy do Europy leku DepoCyte nie zostaną zrealizowane. Powodem jest stwierdzenie niezgodności z procesem wytwarzania. Do momentu usunięcia niezgodności produkcyjnej, dostępność do leku może być ograniczona.

Dolnośląskie Centrum Onkologii otwiera filię w Jeleniej Górze

10 stycznia w Jeleniej Górze zostanie otwarta filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Placówka będzie mogła obsłużyć 800 pacjentów rocznie.

Centrum Terapii Protonowej w Bronowicach może leczyć wielu pacjentów

Do tej pory dwóch pacjentów zakończyło terapię w Centrum Terapii Protonowej w Bronowicach, około 20 kolejnych jest w jej trakcie.

Śląskie: naukowcy z UŚ ulepszają fototerapię do walki z nowotworami

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad ulepszeniem terapii fotodynamicznej, stosowanej w walce z nowotworami jako alternatywa lub uzupełnienie dla radio- czy chemioterapii. W grudniu badacze uzyskali polski patent na poprawiającą jej skuteczność mieszaninę.

Na liście refundacyjnej m.in. osiem nowych programów lekowych

W przygotowanym przez resort zdrowia projekcie nowej listy refundacyjnej, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. znalazło się m.in. kilka nowych programów lekowych

Opolskie Centrum Onkologii tworzy Breast Unit

Na oddziale chirurgii Opolskiego Centrum Onkologii zostanie wydzielony pododdział chorób piersi.

NIK: szpitalne apteki źle przechowują leki

Szpitale prowadzące apteki i działy farmacji szpitalnej słabo wywiązują się ze swoich ustawowych obowiązków - ujawnia NIK i wskazuje, że zaniedbania mogą zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.

KE dopuściła do stosowania nowy lek w raku płuca

Nowy lek - pembrolizumab - został dopuszczony przez Komisję Europejską do stosowania w leczeniu zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca z ekspresją PD-L1 w tkance nowotworowej.

Wielka Brytania: Brexit oznacza katastrofę służby zdrowia?

Eksperci z Institute for Employment Studies ostrzegają - Brexit sprawi, że w brytyjskich szpitalach zabraknie pielęgniarek.

Poznań będzie szczepił przeciwko HPV dziewczynki i chłopców

Miasto Poznań, które aktywnie wspiera profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, będzie kontynuować program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi w latach 2016-2018.

Powstał ogólnopolski zespół ekspercki w onkokardiologii

Powstał zespół ekspercki onkokoardiologii „Onkokardio” działający w ramach Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych. - Pacjenci żyją z chorobą nowotworową coraz dłużej, ale leczenie onkologiczne ma też skutki uboczne dla serca - zwracali uwagę specjaliści podczas konferencji w ŚCO w Kielcach.

Szczepionka na raka wynaleziona przez Polaków wzbudza zainteresowanie

Polscy naukowcy wynaleźli szczepionkę na nowotwory. Obecnie są na etapie pierwszych badań klinicznych. Inwestorem jest zagraniczna firma farmaceutyczna.

 

 


 

NAJWAŻNIEJSZE POSTĘPY W LECZENIU RAKA W 2012 r.

 

W rocznym raporcie Clinical Cancer Advances 2012 Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) opublikowało wykaz i omówienie 17 najważniejszych osiągnięć w klinicznych badaniach nad rakiem, które mogą mieć istotny wpływ na praktykę kliniczną. Raport ten obejmuje okres od października 2011 r. do września 2012 r. W raporcie tym wymienino też 70 „godnych uwagi” postępów, które jednak nie zostały jeszcze zastosowane w praktyce.

Dr Bruce Roth, współautor raportu powiedział, że w opiece onkologicznej dokonał się znaczny postęp dzięki nowym środkom terapeutycznym nawet w nowotworach, w których już stosowano różne możliwości terapeutyczne, jak również określaniu czynników, które pozwolą na przewidywanie odpowiedzi na leczenie. Raport ASCO uwypukla  najważniejsze z tych postępów, które będą miały wpływ na życie pacjentów onkologicznych.

5 najważniejszych z tych postępów omawiam poniżej, a z pozostałymi można się zapoznać na stronie www.cancerprogress.net/latest_advances.html .

1. Ewerolimus (Afinitor) w hormonopozytwnym raku piersi. Ewerolimus, który jest inhibitorem mTOR dotychczas stosowanym w leczeniu raka komórek nerkowych został zaaprobowany przez amerykańską  Food and Drug Administration do stosowania wraz z eksemestanem (Aromasin) u kobiet z hormonopozytywnym rakiem piersi, który rozszerza się pomimo wstępnego leczenia go inhibitorem aromatazy. Podstawą do tej decyzji były wyniki badania BOLERO-2 z udziałem 724 pacjentek, które zostało przerwane z uwagi na zaobserwowane korzyści. Połączenie ewerolimusu z eksamestenem zwiększało medianę czasu do progresji choroby do 10,6 miesiąca, w porównaniu do 4,1 miesiąca po samym eksamestanie.

2. T-DM1 w HER-2 pozytywnym raku piersi z przerzutami. T-DM1 oczekujące obecnie na aprobatę Food and Drug Administration stanowi połączenie przeciwciała ant-HER-2 trastuzumabu z cytotoksyczną emanazyną. W decydującym badaniu EMILIA z udziałem 991 pacjentek z HER-2 dodatnim rakiem piersi z przerzutami, które przestały reagować na trastuzumab w porównaniu z aktualnym, standardowym leczeniem kapecytabiną (Xeloda) lub lapatynibem  (Tykerb), T-DM1 wydłużało przeżycie. Po dwóch latach mediana przeżycia wynosiła 65,4% przy stosowaniu T-DM1 w porównaniu do 47,5% w leczeniu standardowym.

3. Przedoperacyjna chemo- i radioterapia raka przełyku. Badanie fazy III z udziałem 366 pacjentów z rakiem przełyku lub złącza żołądkowo-przełykowego wykazało, że chemioterapia przedoperacyjna (karboplatyna, paklitaksel) łącznie z radioterapią, po której następował zabieg operaracyjny przynosiła istotne korzyści w porównaniu z samym zabiegiem. Pacjenci poddani leczeniu przedoperacyjnemu mieli dwukrotnie dłuższy okres przeżycia (mediana ogólnego przeżycia 49 vs 24 miesiące), a u 29% nastąpiła pełna remisja.

4. Badania przesiewowe giętkim wziernikiem esicy zmniejsza umieralność spowodowaną rakiem okrężnicy. W dużym badaniu amerykańskim obejmującym 154 tysiące osób z mediana obserwacji 11,9 lat stwierdzono znamienne zmniejszenie częstości występowania przypadków raka okrężnicy (o 21%) i zgonów (26%). Badanie to potwierdziło wyniki wcześniejszych badań angielskich i włoskich.

5. Enzalutamid (Xtandi) w późnym stadium raka prostaty. Enzalutamid uzyskał aprobatę Food and Drug Administration do stosowanie u mężczyzn z opornym na kastrację rakiem prostaty, wcześniej leczonych docetakselem. Badanie ARRIM obejmujące 1199 pacjentów zostało przerwane z uwagi na korzystne efekty w długości przeżycia chorych. Mediana przeżycia pacjentów leczonych enzalutamidem wynosiła 18,4 miesiąca, natomiast w grupie otrzymujących placebo 13,6 miesiąca.

Przygotował J. Łazowski

 


 

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ONKOLOGII W 2011 r.

 

 W 2011 r. odnotowano znaczne postępy naukowe i kliniczne w zakresie onkologii. Komentatorzy prestiżowego portalu internetowego MEDSCAPE uszeregowali w kolejności znaczenia 10 najbardziej spektakularnych.

Szczegóły na forum.